Túl a magyar belpolitikán: 2025-ben a föld a biztos pont

2025. július 13. 18:14

Lerántjuk a leplet a kenyér árával kapcsolatos legnagyobb sztereotípiáról.

2025. július 13. 18:14
null

Eddig jó tapasztalatokkal robog az aratás az országban, az őszi búza fele került eddig a magtárakba – tájékoztatott Facebook-videójában Nagy István. Az agrárminiszter kiemelte, az őszi árpa betakarítása már gyakorlatilag befejeződött, az őszi búzának pedig több mint fele már biztonságban van a tárolókban. Ennek köszönhetően 

a nyári aratású növények tekintetében Magyarország ellátása garantált, sőt – a kilátások szerint – még exportra is jelentős mennyiség kerülhet.

Az őszi árpa aratása június közepén indult, a jelenlegi országos termésátlag 5,6 tonna hektáronként. A búza aratása is lendületben van, annak ellenére, hogy az elmúlt napokban többfelé csapadék nehezítette a munkát. A hozamok megyéről megyére változóak, de az eddigi átlag 5,3 tonna hektáronként – ez azonban még nem mutatja a végleges országos képet. A többi őszi kalászos, például rozs vagy zab esetében sok helyen silózással történt a betakarítás és az értékesítés.

A tavaszi árpa betakarításának is jó üteme van, a területek közel felén már végeztek, az átlaghozam szintén 5,3 tonna/hektár körül alakul. A repce 61 százalékát már learatták, országosan 2,3 tonnás hektáronkénti hozammal. A magborsónál a betakarítás szinte teljesen lezárult, a készültség meghaladja a 96 százalékot, a hozam itt 2,5 tonna/hektár körüli – részletezte az Agroinform.

Olcsóbb lesz a kenyér?

Nem. Napjainkban mindössze téves sztereotípia, hogy a kenyér árát leginkább a búzatermés és a gabonafélék felvásárlási ára. Természetesen fontos tétel a pékek kiadásaiban az alapanyagár, de az egyéb tételek, a munkaerő-költség, az energia ára és a szállítás összességében sokkal inkább meghatározzák a kenyér árát, mint a búza ára. Jelentős árrobbanásra továbbra sem kell számítani, ugyanakkor a kedvező termés ellenére árcsökkenés biztosan nem várható. Ennek oka egyrászt az ágazatot érintő, régóta tartó munkaerőhiány, amelyet a bérek emelésével tudnak ellensúlyozni a pékek. Másrészt az energiaárak a következő években várhatóan jelentősen emelkednek az Euópai Unió szankciós politikája miatt, amiről ITT írtunk bővebben. 

Ezt is ajánljuk a témában

A gabona világpiaci árának alakulása befolyásolja a magyar gazdák nyereségességét is. Ezt láthattuk, amikor az elmúlt években Ukrajnából korlátozások nélkül érkezett Magyarországra és más uniós országokba a silány minőségű, több esetben GMO-szennyezett, ám jóval olcsóbb gabona. Az ukrán dömping 2022-ben és 2023-ban jelentősen lenyomta a magyar árakat, mivel a kereslet gyakorlatilag lenullázódott.

A gabonafélék világpiaci árát összességében a spekuláció határozza meg. 

A tőzsdei kereskedés miatt mérvadók az árak szempontjából a világ legnagyobb gabonatermő-vidékeire kiadott termésbecslések, valamint a kínai, indiai és az amerikai kereslet változása. Ha a meghatározó előrejelzések – például az ENSZ becslése – azt mutatja, hogy a megelőző évhez képest magas terméshozamok várhatók a két legfontosabb szántóföldi növény – a búza és a kukorica – terméskilátásaiban, akkor a világpiaci árak csökkennek. Ezzel szemben, ha ezek az előrejelzések kedvezőtlenebb hozamokkal kapcsolatos várakozásukat tesznek közzé, leginkább az időjárással kapcsolatos problémák miatt, akkor a globális árak emelkednek. Rendkívüli esetben – példádul az orosz-ukrán háború kezdetekor – a piacokon eluralkodó pánik azonnali és durva áremelkedést is okozhat, hasonlóan az energiaárakhoz.

Az ENSZ-FAO legfrissebb előrejelzése a 2025-ös globális gabonatermelésre vonatkozóan júliusban csaknem 14 millió tonnával (0,5 százalékkal) emelkedett az előző hónaphoz képest, és most 2 925 millió tonnára van rögzítve.

A felülvizsgált kilátásokat a búza, a kukorica és a rizs javuló kilátásai vezérlik (csökkenő nagyságrendben), és a globális kibocsátásra vonatkozó előrejelzést 2,3 százalékkal az előző évi szint fölé teszik, ami minden idők legmagasabb szintjét jelenti.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Emmanuele Contini / NurPhoto / AFP

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fideszszavazo-2
2025. július 13. 22:48
A kannabiszt márpedig kivételesen lehetne engedélyezni, néhány megkötéssel és legfeljebb a használatára vonatkozó ajánlott használati utasítás melléklésével. A kannabiszt a lakosság jelentős része szeretné legálisan és kultúráltan használni. A "kapudrog" az egy elmélet, de egyébként is: Hogy vallási meggyőződésből használják, vagy egészségügyi okokból, vagy azért, mert egyszerűen csak jól esik nekik ezt senkinek joga nincs megfirtatnia, legfeljebb megkérdezni lehet őket. Isten adta joguk van rá, hogy éljenek ezzel a szerrel, mindaddig, amíg másokat nem zavarnak ezen tevékenységükkel. Tehát nyomatékosan kérem a kormányt, igen itt a mandineren, hogy ne menjen szembe Isten akaratával, az igazsággal, és gondolja újra, a kannibisz legalizációját, otthoni használatra korlátozva. Finoman szólva is igazságtalan , totálisan abszurd a velük szemben jelenleg alkalmazott törvény, alapvető emberi joguk úgy mérgezni/gyógyítani magukat, ahogy nekik ez tetszik.
kbexxx
2025. július 13. 18:29
Hagyományos gabona értékesítése nem fog gondot okozni míg csak az ukrán "szart"elnemteritik erőszakkal Vàm és egyéb Kivételezésekkel az EU területén ami még leszoritja a vételárat is..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!